21 лютага - День роднай мовы

План мероприятий шестого школьного дня

21.01.2023

Мерапрыемствы, прысвечаныя Дню роднай мовы

21.02.2023

Дзень Роднай мовы адзначаюць сення ў ДУА “Гімназія № 1 г. Старыя Дарогі” і вучні, і настаўнікі, віншуюць адзін аднаго са святам, прапануюць размаўляць на роднай мове.

З раніцы ў фае ўстановы гучалі песні аб Беларусі, аб роднай мове.

На працягу дня  працуе выстава вучэбнай літаратуры на беларускай мове “Сэрцам роднага слова краніся”.

Вучні 5-6 класаў удзельнічалі ў гульні-падарожжы “Вандроўка по роднай Беларусі”,

спаборнічалі ў турніры “Ці ведаеш ты родную мову?”.

Для 7 класаў была арганізавана экскурсія ў краязнаўчым кутку “Мая мова – мой народ”.

Выхаванне любові і павагі да роднай мовы, да літаратурнага слова, нацыянальнай самасвядомасці адбывалася праз знаёмства дзяцей з народнымі традыцыямі i абрадамі, культурай, спадчынай беларускага народа.

Вучні 3 "Б" класа гімназіі далучыліся 21 лютага да святкавання “Дня роднай мовы”. З захапленнем прымалі ўдзел у гульне- конкурсе  "Пагуляем у  роднае слова": разгадвалі загадкі, гулялі, адказвалі на пытанні  і стараліся размаўляць  на роднай мове.

Інтэлектуальная віктарына “Знаўцы беларускай мовы”,

4 “А” клас